Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

St. Croix County Board election results

Email Sign up for Breaking News Alerts
news River Falls, 54022
Hudson Star Observer
715-386-9891 customer support
River Falls Wisconsin 2815 Prairie Drive / P.O. Box 25 54022

All 19 seats on the St. Croix County Board of Supervisors were up for election April 3, and there were contests in 12 of the districts.

Advertisement
Advertisement

Printed below are the results. The winners' names are in bold. (These results are considered unofficial until the Board of Canvassers reviews them Friday.)

District 1

(Town of Somerset, Wards 1 and 2; village of Somerset, Wards 1-4)

Travis Schachtner - 300

Ryan S. Sicard -- 241

District 2

(Town of St. Joseph, Wards 1-3; town of Somerset, Wards 3-6)

Agnes Ring - 484

Jay Griggs -- 469

District 3

(Town of Hudson, Wards 3-7; town of St. Joseph, Wards 4-6)

Tim Hood - 702

Dietmar Schlei -- 317

District 4

(Town of Hudson, Ward 1; village of North Hudson, Wards 1-6)

Howard F. Novotny -- 511

Daryl Standafer - 524

District 5

(City of Hudson, Wards 1, 6, 9 and 10)

Sharon Norton-Bauman -- 396

Fred Yoerg - 523

District 6

Town of Hudson, Ward 2; city of Hudson, Wards 5, 8, 11, 12)

C.W. Buck Malick - 1,073

District 7

City of Hudson, Wards 2, 3, 4, 7

Chris Kilber - 575

District 8

(Town of Hudson, Wards 8-14

Richard Ottino - 824

District 9

(Town of Troy, Wards 1-6)

Suzanne Van Mele -- 450

Tom Hawksford - 671

District 10

(Town of Kinnickinnic, Wards 2-3; town of Troy, Ward 7; city of River Falls, Wards 1-4)

Dave Ostness - 593

District 11

(Town of Stanton, Ward 1; town of Star Prairie, Wards 1-5; village of Star Prairie, Ward 1)

Roger Larson - 716

District 12

(Town of Star Prairie, Ward 6; city of New Richmond, Wards 1-3, 7-9)

Fred Horne - 597

District 13

(City of New Richmond, Wards 4-6, 10-12)

Ronald (Ron) F. Kiesler - 334

Kristy Teske -- 273

District 14

(Town of Erin Prairie, Ward 1; town of Richmond, Wards 1-5; town of Warren, Ward 1)

Andy Brinkman - 433

Jeff Dionisopoulos -- 310

District 15

(Town of Kinnickinnic, Ward 1; town of Pleasant Valley, Ward 1; town of Rush River, Ward 1; town of Warren, Wards 2 and 3; village of Roberts, Wards 1-4)

Donald E. Schumacher -- 290

David Peterson - 401

District 16

(Town of Baldwin, Ward 1; town of Hammond, Wards 1-3; village of Hammond, Wards 1-4),

Joe Hurtgen - 582

District 17

(Towns of Cylon, Emerald, Forest and Glenwood City; village of Deer Park; Glenwood City, Wards 1 and 2)

Alfred W. Schrank -- 355

Brian Hurtgen - 4-7

District 18

(Town of Baldwin, Ward 2; Village of Baldwin, Wards 1-6)

Phillip Van Someren -- 261

Duane Russett - 302

District 19

(Towns of Cady, Eau Galle and Springfield; villages of Wilson and Woodville; village of Spring Valley, Ward 3)

Roger Bauer -- 355

William Peavey - 357

Advertisement
news@newrichmond-news.com
Advertisement
Advertisement