Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Hudson's Tyler Smith, left, pulls away from River Falls' Sea Gilbert and Ellsworth's Nick Niefeldt to win the 100 meter dash at Friday's River Falls Quad. The Raider boys posted first place finishes in 17 of 18 events. Photos by Bob Burrows

Track teams fly high

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports River Falls,Wisconsin 54022 http://www.hudsonstarobserver.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/14/0613/sp-tracksmith.jpg?itok=FpQrXOgb
Hudson Star Observer
715-386-9891 customer support
Track teams fly high
River Falls Wisconsin 2815 Prairie Drive / P.O. Box 25 54022

The Hudson boys track team posted first-place finishes in 17 of 18 events, and the girls set four new school records as the Raiders swept the River Falls Quad Friday in River Falls.

Advertisement
Advertisement

Hudson boys posted a team total of 336 points while the girls finished with 289.16. Ellsworth was second in the boys competition with 143 followed by River Falls with 127 and Tartan with 56. On the girls side, River Falls took second with 185.83, Ellsworth was third with 134 and Tartan fourth with 38.

Earlier in the week the Raiders swept the six-team Osceola Invite.

"We have been extremely lucky with some terrific weather over the past couple weeks of competition," girls coach Jami Holum said. "The girls have all gotten a great chance to get in some fantastic training in meet situations that will really be valuable in the coming weeks leading into the tournaments in mid-May."

At River Falls Friday, Alicia Bower broke her own school record in the discus with a first-place throw of 129-feet, 8-inches and Hardisha White broke her own school mark in the triple jump while winning with a distance of 34-8.5.

Jamie Lindstrom also broke a pair of her own sophomore records, by multiple feet. She won the shot put with a toss of 39-feet even and took second to Bower in the discus with a mark of 123-5.

Both Lindstrom and Bower are currently listed on the Wisconsin Track and Field Girls' Honor Roll, which records the top 20 performances in the state.

Also on the honor roll are Angela Tipp, who won the 200 meter dash Friday in 26.83 seconds, and the Raider 4 X 100 and 4 X 200 meter relay teams. The 4 X 100 team of Danni Krinke, Angela Tipp, Erika Tipp and Rachael Saathoff took first Friday with a time of 52.42 seconds while the 4 X 200 team of Krinke, Katie Thielman, Angela and Erika Tipp was second in 1:56.57.

The girls' 4 X 800 meter relay team got Friday's meet started off on the right foot with a first place time of 10:30.05, while the 4 X 400 meter relay team of Nicole Bruegger, Emily Iverson, Shannon Hartzell and Catie Weese won with a time of 4:21.91.

Other first place finishes for the girls came from Kierston Guenther in the 100 meter hurdles (17.27), Bruegger in the 400 meter dash (1:03.83), Kelsey McNamee in the 300 meter hurdles (52.06), Hartzell in the 800 meter run (2:32.54), and Katie Wetzstein in the 3200 meter run (12:10.52).

The only event the Raider boys didn't win Friday was the 4 X 100 meter relay, where Mike Heth, Zac Becker, Travis Hilden and Tyler Smith took second in 47.92 seconds.

The boys 4 X 800 meter relay team of Dan Schlosser, Mathew Rudquist, Nicholas Schumacher and Jacob Pittmen took first in 8:41.73, and the 4 X 200 team of Heth, Becker, Nicholas Cadwallader and Smith won with a time of 1:36.03. In the 4 X 400, Schlosser, Michael Congdon, Walker MacSwain and Schumacher took first in 3:41.36.

In the field events, Mike Ludgatis took first in a pair of events--the discus with a toss of 146-07, and the shot out with a throw of 49-3. Nicholas Lubinski won the triple jump with a distance of 39-10 and Jenish Bhakta won the long jump with a leap of 18-4.5.

Mitch Patrick took first in the pole vault with a height of 12-6, and Brody Swenson was first in the high jump with a leap of 5-10.

Nathan Smits took first in both hurdle events--wining the 110 meter high hurdles in 16.34 seconds and the 300 meter intermediate hurdles in 52.06--while Cadwallader won the 400 meter dash in 52.56 seconds and the 200 in 23.84.

Jacob Ball won both the 1600 meter run (4:55.00) and 3200 meter run (10:28.48) while Schumacher won the 800 meter run (2:06.20).

Post-press note: The teams traveled to Eau Claire Memorial on Tuesday, April 28, where both boys and girls teams again took first place (see next week's Star-Observer for more information on that meet).

Their next contest is Saturday, May 2 at Rochester Mayo. Start time is 9 a.m.

Advertisement
Bob Burrows
Bob Burrows has been sports editor at the River Falls Journal since 1996 and at the Hudson Star-Observer since 2009. Prior to joining the Journal, Burrows served as sports editor with Ledger Publications in Balsam Lake, Wis. A native of Bayonne, N.J. and a U.S. Navy veteran, Burrows attended Marquette University before completing his studies at UW-River Falls in 1992.
(715) 426-1047
Advertisement
Advertisement
randomness