Sections

Weather Forecast

Close

Candidate filing begins Dec. 1

It's paperwork time for Wisconsin candidates seeking office in local government.

Nomination papers for the following offices can be filed between Dec. 1 and 5 p.m. Jan. 2. Spring elections will be held April 3, with primary elections preceding on Feb. 20. Candidates can check with local boards or municipalities to determine whether their process calls for declaring candidacy, circulating paper nominations or January caucus meetings to circulate papers.

The following seats and issues will go before voters in April:

Statewide

• Wisconsin Supreme Court justice (Mike Gableman, incumbent)

• Elimination of state treasurer referendum

Pierce County

• Pierce County Board: All 17 districts, currently held by Robert Mercord, Prescott; LeRoy Peterson, River Falls; Jon Aubart, River Falls; Ruth Wood, River Falls; Mike Kahlow, River Falls; Ben Plunkett, River Falls; Scott Bjork, River Falls; Dean Bergseng, River Falls; Ken Snow, Spring Valley; Paul Fetzer, Elmwood; Neil Gulbranson, Ellsworth; Dale Auckland, Ellsworth; Dan Reis, Ellsworth; Bill E. Schroeder, Hager City; Jerry Kosin, Prescott; Jeff Holst (chair), Hager City; and Mel Pittman, Plum City.

• Bay City Village Board: Two trustee seats, Norman Baker and Davis Niebeling

• Ellsworth Village Board: Three trustee seats, Michael J. Steele, Richard Sweig and Dick Hines

• Ellsworth School Board: Two board seats, Kathryn Feuerhelm and Gary Brown

• Maiden Rock Village Board: (caucus): Not available at press time.

• Oak Grove Town Board: (caucus in January), two supervisor seats, Eugene Schommer and Debra McClure

• Plum City School Board: Two board seats, Gail Fisher and Michael Whipple

• Plum City Village Board: Two trustee seats, Peggy Gilles and Kent Gilles

• Prescott Common Council: Mayor, David B. Hovel; two alderperson seats, Joshua Gergen and William Dravis; municipal court judge R. Patrick Eich

• Prescott School Board: Two board seats, Tanya Holub and Mark Helmer

• River Falls City Council: Three alderperson seats, Todd Bjerstedt, Jeff Bjork and Scott Morrissette; mayor, Dan Toland; municipal judge, June Cicero

• River Falls School Board: Four board seats, Alan Tuchtenhagen, Kellen Wells-Mangold, Mike Miller and Mike Stifter

• River Falls Town Board: Two supervisor seats (January caucus): Joe Mahoney and Brad Mogen

• Spring Valley School Board: Two board seats: Peter Coyne and Brian Wang

• Spring Valley Village Board: Three trustees (circulate papers, not caucus) Dale Jacobson, Matt Huepfel and Rich O'Connell)

• Trenton Town Board: Two supervisor seats (circulate papers, not caucus): Herbert Oberg and Randy Trok)

St. Croix County

• Circuit Court judge (Scott Needham, incumbent)

• "United to Amend" referendum

• St. Croix County Board (all 19 districts, Ryan S. Sicard, Somerset; Chris Matter, Hudson; Christopher C. Babbitt, Hudson; Tom Coulter, Hudson; Roy Sjoberg, Hudson; Bob Long, Hudson; Tammy Moothedan, Hudson; Scott J. Nelson, Hudson; Jill Ann Berke, River Falls; Dave Ostness, River Falls; Roger Larson, Star Prairie; Daniel Hansen, New Richmond; Scottie E. Ard, New Richmond; Andy Brinkman, New Richmond; David Peterson, River Falls; Paulette Anderson, Hammond; Judy Achterhof, Emerald; Shaela Leibfried, Baldwin; and William Peavey, Woodville.

• Deer Park Village Board: one trustee seat, currently held by Bob Kobs

• Hammond Village Board: one judge position, currently held by Sandra Nelson; three village trustee positions, currently held by Bob Trudell, Lynn Pabst and Mark Benton

• Hudson Common Council: Mayor - Rich O'Connor; District 2 - Bill Alms; District 3 - Tom McCormick; District 4 - Jim Webber

• Hudson School Board: Three board seats, currently held by Rob Brown, Sandy Gehrke and Sue Kattas

• Hudson Town Board: Two seats, currently held by Don Jordan and Dave Ostby

• New Richmond City Council: Three alderperson seats, Mike Montello, Ron Volkert, and Jim Zajkowski; mayor, Fred Horne

• New Richmond School Board: Two board member seats, currently held by Richard Hinz and Marty Wold

• North Hudson Village Board: Three seats, currently held by Ted head, Bryan Pike, Tim Zais

• Richmond Town Board: Two supervisor seats, Richard Berquist and David Naser

• Somerset School Board: Three three-year board members positions, currently held by Brian Moulton, Patty Schachtner, Nancy Dressel; one two-year term, recently vacated by Brian Moulton

• Somerset Town Board: Two supervisor seats, Shane Demulling and Lenny Germain

• Somerset Village Board: Four trustee seats, James Chandler, Bartt Palmer, Ryan Sicard and Chris Terwedo (moved out of village)

• Star Prairie Town Board: Two supervisor seats, Michele Hermansen and Joe Schachtner

• Star Prairie Village Board: Two trustee seats, Craig Matthys and Dustin Howe

• St. Croix Central School Board: Three board member positions open, currently held by Scott DeGross, Howard Kruschke and Kay Zwald.

• St. Joseph Town Board: Two seats, currently held by Steve Bohl and Laurie DeRosier

• River Falls City Council: Three alderperson seats, Todd Bjerstedt, Jeff Bjork and Scott Morrissette; mayor, Dan Toland; municipal judge, June Cicero

• River Falls School Board: Four board seats, Alan Tuchtenhagen, Kellen Wells-Mangold, Mike Miller and Mike Stifter

• Roberts Village Board: Three two-year trustee positions, currently held by Katy Kapaun, Rand Waughtal and Chad Svacina; one one-year trustee position, currently held by Nathan Stork

• Kinnickinnic Town Board: Two supervisor seats, Tom Andersen and Mae Wolfe

• Troy Town Board: Two supervisor seats, Ray Knapp and Jason Kjos

Mike Longaecker

Mike Longaecker is the regional public safety reporter for RiverTown Multimedia. His coverage area spans St. Croix and Pierce counties. Longaecker served from 2011-2015 as editor of the Woodbury Bulletin. A University of Wisconsin-River Falls graduate, Longaecker previously reported for the Red Wing Republican Eagle and for the Forum Communications Minnesota Capitol Bureau. You can follow him on Twitter at @Longaecker

(715) 426-1072
Advertisement